Cytologia

Poradnia ginekologicznopołożnicza w Czudcu pod Rzeszowem zaprasza na badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne (cytologia), które wykonujemy w naszej klinice ginekologicznej, polega na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy przy pomocy szczoteczki. Materiał rozprowadzony zostaje na szkiełko podstawowe i utrwalony w czasie maksymalnie 20 sekund w alkoholu lub preparatem typu cytofix.

Kiedy udać się na badanie cytologiczne?

Zgodnie z rekomendacjami towarzystw światowych i PTG pierwszą cytologię powinno wykonać się 3 lata po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż w 21 roku życia.

Centrum Medycznym Mami to jedna z najlepiej wyposażonych poradni ginekologicznopołożniczych w województwie podkarpackim. Niezwykle istotną rolę w badaniu cytologicznym odgrywa rodzaj szczoteczki używanej do badania cytologicznego. Nasi ginekolodzy pracują przy użyciu nowoczesnego sprzętu bardzo wysokiej jakości. Posiadamy bogaty wybór szczoteczek. Zgodnie z rekomendacjami PTG, każda dedykowana jest do stosowania w określonych przypadkach. Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku z nich. Klinika ginekologiczna Mami uczestniczy także w programie profilaktyki raka szyjki macicy NFZ. Zachęcamy wszystkie kobiety mieszkające w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu, Strzyżowie, Dębicy i okolicach, do odwiedzenia naszego Centrum Medycznego Mami.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Lekarze zalecają, aby 2 dni przed planowanym badaniem cytologicznym:

  • nie współżyć, nie stosować środków dopochwowych czy irygacji,
  • nie używać kremów, globulek, leków dopochwowych,
  • nie stosować dezodorantów intymnych i zasypek.

 

Posiadamy fotel medyczno-ginekologiczny Ritter oraz wszystkie pacjentki mają dostęp do spódniczek i pantofli jednorazowych, aby badanie przebiegało w komfortowej atmosferze.