Badania cytologiczne (cytologia)

Badania cytologiczne polegają na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy w celu oceniania, czy nie doszło w nich do zmian o charakterze nowotworowym. Lekarz pobiera materiał do analizy za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie umieszcza go na szkle podstawowym i utrwala za pomocą utrwalacza w postaci alkoholu lub środka cytofix. Zabezpieczony w ten sposób preparat zostaje wysłany do laboratorium, gdzie poddawany jest analizie. Jej wyniki pozwalają ocenić, czy doszło do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest jedną z głównych przyczyn zachorowań na raka szyjki macicy.

Wskazania do wykonania cytologii

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzanie cytologii 3 lata po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż w 21. roku życia. Powinna być ona wykonywana regularnie. Należy bowiem do podstawowych badań, które pozwalają wykryć raka szyjki macicy. Z tego względu zaleca się, by po 21. roku życia badania cytologiczne były wykonywane przynajmniej raz w roku.

Niewątpliwie zaletą cytologii jest to, że pomaga ona wykryć zmiany o charakterze nowotworowym nawet na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki temu można szybciej wdrożyć leczenie i tym samym zwiększyć jego skuteczność. Niezwykle istotną rolę w badaniu cytologicznym odgrywa rodzaj szczoteczki, której używa się do jego wykonania. W naszej klinice wykorzystujemy nowoczesny sprzęt wysokiej jakości. Posiadamy bogaty wybór szczoteczek. Zgodnie z rekomendacjami PTG, każdą z nich stosujemy w określonych przypadkach. Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku z nich. Warto podkreślić także, że uczestniczymy w programie profilaktyki raka szyjki macicy NFZ.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Lekarze zalecają, aby 2 dni przed planowaną cytologią:

  • nie współżyć, nie stosować środków dopochwowych czy irygacji,
  • nie używać kremów, globulek, leków dopochwowych,
  • nie stosować dezodorantów intymnych i zasypek.

Badania cytologiczne przeprowadzamy na fotelu medyczno-ginekologicznym marki Ritter. Pacjentkom zapewniamy dostęp do spódniczek i pantofli jednorazowych. Możemy dzięki temu zagwarantować, że badanie odbywa się zawsze w komfortowej atmosferze.

Narzędzie do badania cytologicznego Narzędzie do badania cytologicznego 2 Narzędzie do badania cytologicznego 3 Narzędzie do badania cytologicznego 4 Narzędzie do badania cytologicznego 5 Narzędzie do badania cytologicznego 6

Narzędzie do badania cytologicznego 7