Czy w trakcie ciąży można wykonywać zabiegi kosmetyczne?
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, który wiąże się również z wielką ostrożnością w wielu dziedzinach życia. Jak wiadomo, podczas ciąży wiele czynności i pokarmów jest wręcz zakazanych, aby nie zaszkodzić dziecku. Do tej pory również zabiegi kosmetyczne budzą naprawdę dużo kontrowersji. Co prawda część z zabiegów jest przeciwwskazana w ciąży, jednak, jako że zabiegi kosmetyczne są naprawdę szerokim pojęciem, z pewnością znajdą się takie, które nie stworzą zagrożenia dla matki oraz dziecka.
Jakie zabiegi kosmetyczne są dozwolone dla kobiet w ciąży, a jakie przeciwwskazane?
Decydując się na wykonanie jakiegokolwiek zabiegu kosmetycznego w ciąży, warto wcześniej upewnić się, że jest on w pełni bezpieczny i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Część wątpliwości może rozwiać kosmetyczka czy kosmetolog, jednak w celu zdobycia najlepszych informacji, warto skonsultować to z ginekologiem. Z pewnością przyszłe mamy powinny unikać solarium oraz ogólnie nadmiernej ekspozycji na silne promienie słoneczne. Jako że hormony mogą wpłynąć na wrażliwość skóry, najlepiej unikać także jacuzzi oraz wszelkich zabiegów, które wiążą się z nagrzewaniem ciała.
Kolejnymi zabiegami, których nie powinno wykonywać się podczas ciąży, są zabiegi wykorzystujące ultradźwięki lub prąd o niewielkim napięciu. Zarówno jedno, jak i drugie mogą przenikać do płodu. Z tego tytułu przyszłe mamy powinny unikać wykonywania zabiegów jak kawitacja, jonoforeza, sonoforeza oraz galwanizacja. Kobiety ciężarne na czas trwania ciąży powinny zrezygnować również z wszelkich zabiegów, podczas których wykorzystywane są kwasy w wysokich stężeniach, a zwłaszcza kwas salicylowy, którego stosowanie w czasie ciąży jest całkowicie zakazane.
Ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonywania makijażu permanentnego oraz tatuaży. Mogą one prowadzić do powstania uczulenia, a także infekcji, które stanowią zagrożenie dla płodu. Depilacja laserowa również znajduje się na liście zabiegów zakazanych podczas ciąży. Depilacja woskiem jest tematem dyskusyjnym, bo chociaż nie wpływa negatywnie na organizm, ból związany z jej wykonywaniem może być spotęgowany ze względu na uwrażliwienie skóry ciężarnej kobiety. Wszelkie zabiegi enermologiczne oraz body – wrapping również należy odłożyć na okres po ciąży, ponieważ mogą niebezpiecznie podwyższać ciśnienie.
Chociaż podczas ciąży jest dosyć sporo zakazów, nadal do wyboru pozostaje kilka zabiegów kosmetycznych, które pozwolą na relaks i zadbanie o siebie ciężarnych pań. Pierwszym zabiegiem, najczęściej wybieranym w tym okresie, jest masaż. Może występować w przeróżnych wariantach, na przykład z wykorzystaniem wód termalnych czy bursztynu. Pozwoli wspaniale rozluźnić konkretne części ciała, a także poprawić krążenie i kondycję skóry. Warto pamiętać, że masaże wykonuje się z pominięciem brzucha.
W czasie ciąży panie mogą zdecydować się na zabiegi pielęgnacyjne twarzy opierające się na pielęgnacji manualnej, masażu limfatycznym czy infuzji tlenowej. Świetną alternatywą dla zakazanych kwasów są peelingi enzymatyczne, niemające szkodliwego wpływu na płód.