Dziecko po czterdziestce – czy to dobry pomysł?
Jeszcze kilkanaście lat temu średni wiek kobiet zachodzących w ciążę wahał się w okolicach 20-23 lat, a starsze kobiety zachodzące w ciążę były rzadkością. Obecnie, ze względu na spore zmiany, jakie zaszły w świadomości ludzkości ciąża po czterdziestce nie budzi już praktycznie żadnych kontrowersji. Rozwój medycyny oraz świadomości sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na taki krok. Warto pamiętać, że ryzyko powikłań oraz zagrożeń w ciąży po czterdziestym roku życia jest wyższe, niż w przypadku młodych kobiet.
Czy ciąża po czterdziestym roku życia jest dobrym pomysłem?
Z biologicznego punktu widzenia najlepszym okresem na urodzenie pierwszego dziecka jest wiek pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jednak ze względu na możliwości, coraz więcej kobiet najpierw chce zdobyć wykształcenie, dobrą pracę i wspomnienia, przez co myśli o zakładaniu rodziny nieco odwlekają się w czasie. Decydując się na dziecko, konieczna jest nie tylko gotowość biologiczna, ale także emocjonalna, która obecnie przypada na późniejszy wiek niż kiedyś.
Dzięki sporym postępom w dziedzinie ginekologii obecnie zajście w ciąże po czterdziestym roku nie jest tak dużym zagrożeniem jak kiedyś, jednak wciąż wiąże się z większym wysiłkiem oraz możliwością wystąpienia powikłań. Z tego powodu konieczne jest odpowiednie wsparcie lekarza ginekologa. Pierwszym utrudnieniem dla pań po czterdziestym roku jest dosyć mała ilość jajeczek zdolnych do zapłodnienia, co przekłada się na trudności z zajściem w ciążę. Z każdym przemijającym rokiem szansę na zajście w ciążę i donoszenie jej spadają. Aby ocenić szanse powodzenia, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań hormonalnych oraz oceny rezerwy jajnikowej.
Kolejnym, często przytaczanym argumentem przeciwko zachodzeniu w ciążę w późnym wieku jest zwiększone ryzyko pojawienia się u dziecka problemów chromosomalnych, zwiększających prawdopodobieństwo poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u płodu. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie u tej grupy ciężarnych badań prenatalnych.
Ciąża jest okresem, który ma wpływ również na zdrowie kobiety. Panie po czterdziestce są bardziej narażone na cukrzycę ciążową, problemy z łożyskiem, wysokie ciśnienie krwi oraz komplikacje okołoporodowe. Im wyższy wiek matki, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej lub wcześniaka. Dzieci urodzone przez kobiety po czterdziestce są również bardziej narażone na cukrzycę typu pierwszego oraz nadciśnienie krwi.
Warto pamiętać, że ciąża w dojrzałym wieku ma nie tylko wady, ale i zalety. Panie decydujące się na dziecko w tym wieku, są z pewnością bardziej świadome tej decyzji, w wielu przypadkach mają stabilną sytuację finansową oraz emocjonalną. Na przebieg ciąży znaczący wpływ ma również ogólna kondycja matki. Jeżeli kobieta dba o swoje zdrowie zarówno poprzez dobrą dietę, jak i aktywność fizyczną, to i ciąża nie będzie dla niej tak dużym obciążeniem.
Jak widać, ciąża po czterdziestce w obecnych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym. Można wręcz powiedzieć, że jest dobrym pomysłem, ale w sytuacji, kiedy kobieta jest świadoma istniejących zagrożeń, a jej stan zdrowia i przebieg ciąży będzie na bieżąco kontrolowany i konsultowany z ginekologiem.