Etapy rozwoju płodu – tydzień po tygodniu
Narodziny dziecka to wspaniały czas. Wszyscy z utęsknieniem patrzą na powiększający się brzuszek matki i nie mogą doczekać się chwili, kiedy będą mogli osobiście powitać małego człowieka na świecie. Obecnie o życiu człowieka w łonie kobiety wiemy już tak dużo, że potrafimy określić, jakie zmiany zachodzą w małym organizmie na każdym etapie jego. Poniżej opiszemy, jak wygląda życie płodowe człowieka tydzień po tygodniu?
Życie płodowe dziecka: 9 – 13 tydzień ciąży
Między 9. a 13. tygodniem ciąży w ciele dziecka zachodzi szereg istotnych zmian. Na tym etapie płód osiąga długość około 9-10 cm, przy czym widoczna jest duża dysproporcja wielkości głowy względem tułowia. Zagrożenie poronieniem zmniejsza się do 65%. Mimo że w badaniu USG nie można tego jeszcze zobaczyć, wykształcone są już narządy płciowe.
14 – 17 tydzień ciąży: poznasz płeć dziecka
Okres między 14. a 17. tygodniem ciąży to etap, w którym zagrożenie poronieniem praktycznie minęło, podobnie jak poranne mdłości. Pod koniec 17. tygodnia będzie można określić płeć dziecka. Ruchy dziecka są bardzo intensywne, ale jeszcze niewyczuwalne przez matkę (skutecznie tłumią je wody płodowe).
18 – 22 tydzień ciąży: dziecko słyszy, czuje, dokazuje
W okresie między 18. a 22. tygodniem ciąży dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne (głos, głaskanie, muzykę). Ruchy dziecka coraz trudniej pomylić z innymi odczuwanymi ruchami w jamie brzusznej. Niemniej dziecko musi wciąż pozostać w łonie matki, gdyż jest za słabe, aby przeżyć poza macicą. Gdyby z jakichś przyczyn urodziło się wcześniej, jego szanse na przeżycie szacowane są na poziomie 15-20% – pomimo postępu technologicznego i zaawansowanych urządzeń medycznych. Zaczynają pracować jego jelita, gromadzi się smółka (organiczne resztki jedzenia). Dziecko ma wyraźnie ustalone pory aktywności i snu — czasami zupełnie inne niż jego mama.
23 – 27 tydzień ciąży: twoje dziecko waży ok. 1 kg
Od 23. do 27. tygodnia ciąży szanse dziecka na przeżycie — gdyby się z jakichś przyczyn urodziło — sięgają 25%. Wiele narządów już działa prawidłowo, ale do samodzielnego funkcjonowania poza macicą jeszcze za wcześnie. Około 27. tygodnia ciąży dziecko waży około 1 kg i mierzy 24 cm, a wyprostowane może mieć około 34 cm. Wyraźnie widoczne są brwi, rzęsy i włosy na główce.
28 – 30 tydzień ciąży: dziecko wciąż przygotowuje się do przyjścia na świat.
Ok. 28. tygodnia ciąży dziecko jest już niemal w pełni ukształtowane, więc gdyby doszło do porodu ma aż 90% szans na przeżycie, chociaż istnieje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Te tygodnie stanowią głównie okres tycia i wzrostu. Około 30. tygodnia ciąży dzieci obracają się główką w dół i pozostają w tej pozycji aż do porodu. Maluch ma już 1,3 – 1,6 kg i może mierzyć 40-50 cm.
32 – 35 tydzień ciąży: dziecko jest prawie gotowe
Między 32. a 35. tygodniem ciąży dziecko ma już prawie całkowicie rozwinięte płuca. Potrafi rozróżniać dzień i noc. Waży już ponad 2 kg, a jego tkanka tłuszczowa stanowi ok. 4-8% (dla bezpieczeństwa dziecka w chwili przyjścia na świat powinna wynosić około 15%).
36 – 40 tydzień ciąży: niebawem twoje dziecko przyjdzie na świat!
Okres między 36. a 40. tygodniem ciąży to czas, kiedy dziecko może przyjść na świat praktycznie w każdej chwili! Powoli zanika maź płodowa, dziecko, połykając martwe komórki mazi, „zbiera materiał” na smółkę, którą wydali po urodzeniu. Jego ruchy powinny być wyczuwalne średnio 8-10 razy na godzinę. Przyjmuje się, że od początku 38. tygodnia do końca 41. tygodnia ciąża uważana jest za donoszoną, więc można odliczać dni, a nawet godziny do porodu!