Jak obliczyć dni płodne?
Kalendarz dni płodnych jest jednym z elementarnych narzędzi, dzięki któremu miesiączkujące kobiety mają możliwość określenia dni płodnych i niepłodnych. Kalendarz ten jest niezbędnym elementem w przypadku naturalnych metod antykoncepcji. Dzięki odpowiedniemu obliczeniu dni można dowiedzieć się, kiedy stosunek bez zabezpieczeń może doprowadzić do ciąży. Kalendarz dni płodnych stanowi niezbędne źródło wiedzy dla par, które chcą zostać rodzicami.
Jakie etapy można wyróżnić w cyklu menstruacyjnym?
Aby móc obliczyć dni płodne, konieczna jest podstawowa wiedza na temat cyklu menstruacyjnego. Cykl menstruacyjny jest powtarzającymi się przemianami, które cyklicznie zachodzą w organizmie kobiety. Zmiany te zachodzą dzięki hormonom produkowanym w odpowiednich ilościach. Cykl menstruacyjny składa się z kilku etapów, podczas których organizm kobiety przygotowuje się na przyjęcie oraz zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.
W większości przypadków cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Warto jednak pamiętać, że nie u każdej kobiety będzie on trwał tyle samo. Może być kilka dni dłuższy lub krótszy. W sytuacji, kiedy cykl menstruacyjny jest od dłuższego czasu nieregularny, trwa bardzo długo lub zbyt krótko, konieczna jest wizyta u ginekologa. Czasami nieregularność może być spowodowana złą dietą lub stresem, w niektórych przypadkach jednak może być objawem poważnych schorzeń. Z tego tytułu nie wolno ignorować takich objawów i jak najszybciej udać się do specjalisty. Bardzo ważnym etapem w cyklu menstruacyjnym jest owulacja. Występuje w środku cyklu, w jej trakcie zajście w ciąże jest najłatwiejsze. To właśnie wtedy organizm uwalnia komórkę jajową, gotową na zapłodnienie przez plemnik. Warto pamiętać, że nie tylko podczas owulacji można zajść w ciążę.
Najłatwiejszym sposobem na obliczenie dni płodnych i niepłodnych są specjalne kalkulatory. Wystarczy podać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz przeciętną długość cyklu. Osoby, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, mogą korzystać z tak zwanego kalendarzyka małżeńskiego, który wykorzystywany jest podczas planowania rodziny. Kontrolowanie cyklu w ten sposób jest nieco trudniejsze, jednak nie niemożliwe.
Jakie informacje są niezbędne do obliczenia dni płodnych?
Przed rozpoczęciem prowadzenia kalendarza dni płodnych należy poznać trzy fazy cyklu miesiączkowego. Pierwszą z nich, jest faza niepłodności względnej. W kalendarzu obejmuje ona dni przed owulacją. Rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, w którym pojawia się krwawienie. W tym czasie odbywa się również dojrzewanie komórki jajowej i jej przygotowanie do wejścia w drugą fazę. Teoretycznie w tym czasie komórka jajowa jest jeszcze niedojrzała, a więc nie powinno dojść do zapłodnienia. Jeżeli jednak w danym przypadku cykl menstruacyjny jest stosunkowo krótki, dni płodne mogą nadejść szybciej, co wiąże się z szansą na zapłodnienie.
Drugą fazą jest wspomniana już faza płodna. W kalendarzu obejmuje ona owulację, a także 3 dni przed nią i 2 dni po niej. Ten czas określany jest nazwą dni płodnych. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona w ciągu 24 godzin od jej uwolnienia z jajowodu, zaczyna obumierać. Im dłuższy cykl miesiączkowy, tym dłuższa faza płodna. Ostatnią fazą jest faza niepłodności bezwzględnej. Jest to okres, kiedy ze względu na obumarcie komórki jajowej zapłodnienie jest niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że w sytuacjach, kiedy współżycie będzie miało miejsce pod koniec tej fazy, plemniki przetrwałe w drogach rodnych mogą doprowadzić do zapłodnienia.