Jakie zalety ma kinesiotaping w ciąży?
Ciąża dla większości kobiet jest wspaniałym stanem. Nie mogą one doczekać się, kiedy wreszcie poczują pierwsze ruchy maluszka w swoim ciele. Nie oznacza to jednak, że każda z nich wspomina okres ciąży jako czas przyjemny i komfortowy. Rosnący brzuszek jest sporym obciążeniem dla przyszłej mamy, co przekłada się na bóle lędźwiowe, krzyżowo-biodrowe, obrzęki ciała i żylaki kończyn. Ponieważ tradycyjne leki mogłyby zaszkodzić dziecku, coraz więcej przyszłych mam decyduje się na złagodzenie bólu za pomocą kinesiotapingu. Czym on jest? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne
Kinesiotaping, najprościej mówiąc, polega na oklejaniu danej części ciała specjalnymi plastrami. Zadaniem plastrów jest łagodzenie bólu, szybsza rehabilitacja i zapobieganie kontuzjom. Nie wolno ich naklejać dowolnie – powinien zrobić to specjalista. Plastry są elastyczne tak, jak ludzka skóra, dzięki czemu doskonale z nią współpracują. Warto wspomnieć też, że plastry nie uczulają i są wodoodporne – trzymają się na skórze nawet przez kilka dni. Jak kinesiotaping łagodzi ból? To proste. Taśma lekko unosi skórę, zostawiając więcej przestrzeni mięśniom. Plastrowanie dynamiczne stabilizuje i odciąża tkankę podskórną, poprawia krążenie, likwiduje zastoje i obrzęki, poprawia funkcje stawów i normalizuje napięcie mięśni. Co ważne, działają przez całą dobę, non stop.
Plastrowanie w ciąży
Lekarze zajmujący się prowadzeniem ciąży wskazują na zalety plastrowania u przyszłych mam. Kinesiotaping może wspomóc pracę mięśni brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych (odpowiedzialnych za utrzymanie postawy), a co za tym idzie – zredukować bóle kręgosłupa. Plastry są skuteczne też w zwalczaniu bólu lędźwiowo-krzyżowego i krzyżowo-biodrowego. Plastrowanie nie tylko zmniejsza opuchliznę ciała, ale też ogranicza powstawanie rozstępów i żylaków. Jest polecane również po porodzie. Poprawiając krążenie, znacznie przyczynia się do gojenia blizny po cesarskim cięciu. Odpowiednio naklejony na piersi wzmaga też produkcję mleka. Plastry dostępne są w różnych kolorach, jednak wybór odcienia to kwestia gustu – nie wpływa on nijak na właściwości plastra.