
Kinesiotaping w ciąży
Ciąża jest dużym wyzwaniem dla ciała kobiety. Zmiany fizyczne, hormonalne oraz zmiana środka ciężkości mogą być przyczyną różnych dolegliwości i bóli, z którymi muszą zmagać się ciężarne. Leczenie farmakologiczne w stanie błogosławionym jest dosyć mocno ograniczone, dlatego warto wziąć pod uwagę inne sposoby terapii. Z pomocą przychodzi m.in. metoda fizjoterapeutyczna zwana kinesiotapingiem, która polega na plastrowaniu mięśni i tkanek wokół stawów. Jakie są zalety korzystania z plastrów do tapingu u kobiet w ciąży i jakie dolegliwości można nimi załagodzić?
Jak działa kinesiotaping i jakie dolegliwości niweluje u ciężarnych?
Oklejanie wybranych części ciała specjalnymi plastrami powoduje zmianę napięcia tkanek. Skóra delikatnie unosi się, przez co zwiększa się przestrzeń między nią a mięśniami. Ten zabieg poprawia mikrokrążenie krwi i limfy, dzięki czemu tkanki szybciej się regenerują i zmniejszają się obrzęki. Kinesiotaping niweluje więc przeciążenia, skurcze, opuchliznę i bóle mające różne podłoże. Pomaga także uśmierzyć typowe dolegliwości, na które uskarżają się kobiety w ciąży. Zmiana ciężkości ciała, wzrost masy, produkcja rozluźniających hormonów np. relaksyny oraz ograniczona aktywność fizyczna u ciężarnych powodują m.in. bóle kręgosłupa w różnych jego odcinkach, bóle stawów, ból w okolicach miednicy wywołany rozejściem spojenia łonowego czy rwę kulszową.
Kinesiotaping wykonany w górnej lub dolnej części kręgosłupa pozwala uśmierzyć lub całkowicie zniwelować te przypadłości oraz skorygować nieprawidłową postawę ciężarnej. Plastry naklejane w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych poprawiają krążenie, a w rezultacie łagodzą obrzęki nóg, opuchliznę oraz uciążliwe żylaki. Dodatkowo stosuje się również kinesiotaping mięśni prostych brzucha i mięśni skośnych zewnętrznych, co normalizuje napięcie brzucha oraz działa profilaktycznie na rozejście się mięśni prostych czy pojawiające się na ciele kobiety rozstępy.
Plastry do tapingu – o czym należy pamiętać?
Kinesiotaping w ciąży jest w pełni bezpieczną i bezbolesną metodą terapii. Taśmy do tapingu wykonane są z bawełny i kleju akrylowego, przez co są elastyczne i nie ograniczają swobody ruchów. Mają różne kolory, jednak ich barwa nie ma żadnego znaczenia. Dużą ich zaletą jest przepuszczalność powietrza i jednoczesna odporność na działanie wody, przez co można się w nich myć bez obawy, że się odkleją. Plastry do tapingu działają już od momentu ich nałożenia, więc kobieta ciężarna może odczuć natychmiastową ulgę w bólu. Utrzymują się na ciele około tygodnia, a po upływie tego czasu można je ponownie nakleić.
Należy jednak pamiętać, że taśm nie należy nanosić samodzielnie. Kinesiotaping powinien być wykonywany jedynie przez fizjoterapeutę lub rehabilitanta. Naklejanie plastrów wymaga odpowiedniego doświadczenia, kwalifikacji i wiedzy o tym, gdzie je umieszczać, w jaki sposób je nacinać oraz jak mocno je naciągać. Niewłaściwy taping może sprawić, że terapia nie przyniesie oczekiwanego rezultatu i ulgi w bólu.