Których leków nie wolno przyjmować w trakcie ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Czas oczekiwania na potomka nie jest jednak łatwy. Wymaga od przyszłej mamy zmian w zakresie codziennych aktywności oraz szczególnej dbałości o zdrowie. W tym czasie warto zwrócić uwagę na dietę oraz suplementację. Pod lupę należy też wziąć przyjmowane dotychczas preparaty lecznicze. Niektóre leki mogą być niebezpieczne dla dziecka, a ich zażywanie może zwiększyć ryzyko poronienia lub wystąpienia wad płodu. Jakich środków farmakologicznych nie zaleca się kobietom w ciąży? O tym, jakie leki mogą stanowić zagrożenie dla płodu, piszemy poniżej
Jakich leków nie powinny zażywać kobiety w ciąży?
Przez cały okres ciąży lepiej unikać przyjmowania leków. Niestety, często nie jest to możliwe. Obniżona odporność u przyszłych mam zwiększa podatność na infekcje. Co więcej, w tym okresie nie da się też wyeliminować innych schorzeń, które mogą powodować uciążliwe objawy lub w skrajnych przypadkach poważnie zagrażać zdrowiu mamy i nienarodzonego dziecka. Dawkowanie jakichkolwiek preparatów leczniczych musi być konsultowane z lekarzem. Opinii specjalistów w tym zakresie przyszłe mamy mogą zasięgnąć w naszej Klinice ginekologicznej w Rzeszowie. Szczególnej uwagi wymaga stosowanie leków w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to środki farmakologiczne mogą stanowić największe zagrożenie dla płodu.
W tym czasie niebezpieczne okazują się zarówno niektóre antybiotyki, jak i środki przeciwbólowe oraz preparaty stosowane w leczeniu objawów infekcji takie jak np. ibuprofen czy aspiryna. Przez cały okres ciąży, nie tylko w pierwszych trzech miesiącach, odradza się za to stosowanie leków:
- hormonalnych,
- przeciwbólowych zawierających metamizol, kwas acetylosalicylowy i naproksen,
- na krzepliwość krwi,
- na nadciśnienie tętnicze,
- przeczyszczających,
- na trądzik,
- na przeziębienie i kaszel z pseudoefedryną w składzie,
- na zgagę z ranitydyną lub famotydyną,
- na łuszczycę i reumatoidalne zapalenie stawów takich jak np. Metotreksat,
- na migrenę lub epilepsję z kwasem walproinowym w składzie,
- z izotretynoiną (pochodną witaminy A) lub z wysokimi dawkami witaminy A.