Żywienie w ciąży

Żywienie w ciąży

Wbrew powszechnym mitom, ciąża nie wiąże się z nieskończoną ilością żywieniowych restrykcji. Podstawą diety w trakcie 9 miesięcy jest zdrowy rozsądek. Należy bowiem stawiać na te posiłki i produkty, które są jak najmniej przetworzone, natomiast bogate w witaminy oraz składniki odżywcze. Unikać należy:

-alkoholu,
-surowego mięsa i ryb, owoców morza,
-wątróbki (zbyt duża ilość witaminy A),
-niepasteryzowanego mleka,
-ser pleśniowych,
-cynamonu,
-aloesu, żeń-szenia,
-lukrecji.

Podobnie jak jakość produktów, równie ważna jest ich ilość. Należy spożywać je regularnie – często, ale w niezbyt dużych ilościach. Należy jeść dla dwojga, nie za dwoje.

W pierwszym trymestrze ciąży nie zwiększa się zapotrzebowanie kaloryczne diety Pań będących w ciąży. W II i III trymestrze kobieta powinna spożywać odpowiednio 360, 475 kcal więcej niż wynosi jej standardowe zapotrzebowanie energetyczne. Tym sposobem, przy prawidłowej wadze wyjściowej (BMI przed ciążą między 18,5 a 24,9) w trakcie 9 miesięcy może przytyć od ok. 11 do 16 kg.

Kwas foliowy

Kwas foliowy pełni bardzo ważną funkcję dla prawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka. Jego niedobór w organizmie kobiety ciężarnej może powodować nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka. Suplementacja kwasem foliowym zmniejsza nie tylko wady cewy nerwowej, wad zaporowych układu moczowego, niektórych wad serca, czy ryzyko urodzenia dziecka z niska masą urodzeniową.

Rekomendowana ilość suplementacji wynosi od 0,4 mg do 4 mg na dobę. Suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć około 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę.

Dobrym źródłem kwasu foliowego są przede wszystkim rośliny strączkowe. Dużo tej witaminy mają w sobie również płatki owsiane, otręby pszenne, orzechy, pestki dyni oraz żółtka.

Liczne prace badawcze, udowodniły, że nawet regularne przyjmowanie kw.foliowego nie zawsze gwarantuje jego prawidłowy poziom. Około 50% kobiet ma trudności z metabolizowaniem tego związku i przekształcania go w związek przyswajany przez dziecko. Aktywną forma folianów gotową do wykorzystani przez organizm jest metylofoliną.

Witamina D3

Niedobór witaminy D3 dotyczy większości populacji. Jest on związany ze zbyt małą ekspozycją ciała na światło słoneczne – to właśnie ono odpowiada za jej syntezę w ludzkim organizmie. Niedobór witaminy D3 może powodować osteoporozę u dorosłych oraz krzywicę u dzieci. Witamina D odgrywa ważną rolę w gospodarce wapniowej.

W przypadku kobiet w ciąży niedobór witaminy D3 może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, czy waginozy bakteryjnej, która może korelować z niektórymi powikłaniami ciąży.

Panie będące w ciąży i karmiące piersią stanowią grupę zagrożoną utratą wapnia z kości dlatego powinny suplementować witaminę D3 w ilości 2000 IU na dzień. Wyższy poziom wit D3 korzystnie wpływa na zdrowie kości Pań ciężarnych (zmniejsza resorpcję Ca)..