Co jeść w czasie ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. To czas, w którym powinna o siebie dbać bardziej niż kiedykolwiek. Mowa tutaj nie tylko o wyborze lekarza prowadzącego ciążę czy wykonaniu badań genetycznych albo biochemicznych w razie potrzeby, ale również o odpowiednim stylu życia. Należy przez niego rozumieć optymalną ilość odpoczynku, a także zbilansowaną dietę. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, co warto jeść, a jakich pokarmów unikać w czasie ciąży.
Co powinno się znaleźć w diecie ciężarnej?
Panie, które spodziewają się dziecka i przychodzą do naszej kliniki ginekologicznej w Rzeszowie w celu wykonania badań cytologicznych czy prenatalnych, często pytają, jakie pokarmy powinny przyjmować w tym wyjątkowym okresie. W czasie ciąży warto przygotowywać dania, które zawierają elementy ze wszystkich grup spożywczych. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- mięsie i rybach, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 czy żelaza,
- warzywach i owocach, które najlepiej spożywać na surowo. Mogą to być na przykład pomidory, marchewki czy brukselka,
- produktach zbożowych, na przykład kaszach, płatkach owsianych czy pieczywie razowym,
- węglowodanach, na przykład ryżach, ziemniakach i kaszach,
- produktach nabiałowych, które są źródłem białka oraz witamin B2 i B12, na przykład mleku czy kefirze.
Co więcej, panie, które oczekują dziecka, powinny też pamiętać o nawodnieniu. Dobrym nawykiem jest picie co najmniej dwóch litrów wody każdego dnia, ponieważ dzięki niej nerki będą pracowały wydajnie, a dodatkowo woda pomoże zapobiegać chorobom dróg moczowych czy obrzękom. Jeżeli w ciąży występują nudności, to herbata imbirowa czy korzeń imbiru pomogą je złagodzić.
Jakich produktów należy unikać w ciąży?
Ciąża to czas, w którym należy unikać niektórych produktów spożywczych. Lekarz prowadzący ciążę, zwykle informuje o tym swoje Pacjentki. Mowa tutaj przede wszystkim o alkoholu. Oprócz tego w ciąży należy też ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i podrobów. Wskazane jest też ograniczenie, a nawet unikanie jedzenia fast foodów czy przekąsek takich jak chipsy i lody, ponieważ zawierają duże ilości soli i niezdrowych tłuszczów, co może mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie dziecka, jak i przyszłej mamy.