Kto może prowadzić ciążę?
Informacja o ciąży dla wielu kobiet jest momentem ogromnej radości, a także dużej ilości decyzji. Pierwszą z nich jest wybór osoby do prowadzenia ciąży. Harmonogram wizyt jest indywidualny, dostosowany do konkretnego przypadku. Prowadzenie ciąży obejmuje różnego rodzaju badania kontrolne monitorujące stan zdrowia matki i dziecka, a także wsparcie kobiety w przygotowaniu się do nowej roli. Dzięki temu przyszła mama nie będzie odczuwać stresu na myśl o przyszłości, dziecko będzie rozwijać się prawidłowo, a jakiekolwiek problemy zostaną wcześnie wykryte i rozwiązane.
Kto może zajmować się prowadzeniem ciąży?
W przypadku, kiedy ciąża jest fizjologiczna, czyli przebiega bez komplikacji, może ją prowadzić ginekolog lub położna. W takich sytuacjach położna z odpowiednimi kwalifikacjami może prowadzić ciążę od początku aż do porodu, przeprowadza edukację prozdrowotną, przygotowuje do porodu, doradza w zakresie pielęgnacji i żywienia, zajmuje się także profilaktyką chorób ginekologicznych i patologii położniczych. Położna prowadząca ciążę może także kierować na badania diagnostyczne. Jedynie w przypadku USG konieczne jest skierowanie do lekarza.
W sytuacji, kiedy istnieją podejrzenia, że ciąża nie rozwija się prawidłowo, powinna być ona prowadzona przez ginekologa. Mowa tu głównie o przypadkach kobiet z nadciśnieniem tętniczym w ciąży, z ryzykiem przedwczesnego porodu czy też w sytuacji, która może doprowadzić do niedotlenienia dziecka. Na prowadzenie ciąży przez ginekologa powinny zdecydować się także ciężarne chorujące na choroby neurologiczne, choroby układu krążenia, otyłość lub choroby nerek. Ze względu na to, że przebieg takiej ciąży i skutki takiej ciąży mogą być różne, konieczna jest stała opieka ginekologa.
W wielu przypadkach ciąża jest prowadzona przez ginekologa oraz położną. Ginekolog prowadzący ciążę w okresie między 21. a 26. tygodniem ciąży kieruje przyszłą mamę pod opiekę położnej. Jeżeli ciąża od początku prowadzona jest przez położną, to zazwyczaj ciężarna jest dodatkowo kierowana do ginekologa na konsultacje i wspomniane już badanie ultrasonograficzne.
Wiele kobiet ma problem, aby wybrać pomiędzy ginekologiem a położną. Ze względu na to, że przedstawiciele obu zawodów mają ogromną wiedzę i odpowiednie kwalifikacje, aby prowadzić ciążę, najlepiej kierować się tym, czy ciąża jest fizjologiczna, czy powikłana. Warto pamiętać, że chociaż położna nie jest lekarzem, to posiada kwalifikacje medyczne do prowadzenia ciąży, a także ogromną wiedzę na temat wszystkich jej aspektów – zarówno tych fizjologicznych, jak i związanych z ogólnie pojętą pielęgnacją.
Na położną powinny zdecydować się także kobiety, które chcą, aby przez cały okres ciąży towarzyszyła im jedna osoba. Co więcej, ta sama położna może także odbierać poród, a także zajmować się matką i dzieckiem w ramach wizyt patronażowych.