Jakie rolę pełni badanie USG w diagnostyce prenatalnej?
Badanie USG to dla wielu przyszłych rodziców ten moment, w którym po raz pierwszy mogą zobaczyć swojego malucha na ekranie monitora. Dla wielu par to wyjątkowa chwila pełna wzruszeń. Ale to niejedyny powód, dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj diagnostyki.
Przede wszystkim prenatalne USG to nieinwazyjna, bezpieczna metoda, dzięki której możemy odpowiednio wcześnie sprawdzić ryzyko genetycznych i rozwojowych wad płodu. Wykrycie wad na wczesnym etapie pozwoli rodzicom na podjęcie działań w odpowiednim momencie i zapewni czas na psychologiczne, finansowe i medyczne przygotowanie się, w sytuacji stwierdzenia zaburzeń. Jeśli natomiast wszystko będzie w porządku, przyszła mama oszczędzi sobie stresu i obaw.
Czego możemy dowiedzieć się z badania USG?
Ultrasonograficzne badanie prenatalne (prenatalne USG) informuje nas o stanie zdrowia dziecka. Pozwala wykryć zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu m.in. serca, mózgu, nerek i żołądka, nieprawidłowości w budowie ciała czy zdiagnozować najczęściej występujące zespoły wad wrodzonych takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau. Co ważne, nie zawsze wynik USG oznacza stuprocentową pewność wystąpienia wad i zaburzeń, natomiast informuje nas o istniejącym ryzyku. W ok. 5 proc. przypadku mimo negatywnego wyniku testu, dziecko rodzi się zdrowe.
Według danych podawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ryzyko wad wrodzonych wynosi od 3 do 5 proc. Rośnie ono wraz z wiekiem czy sytuacją wystąpienia wad wrodzonych przy poprzednich ciążach. Grupy, które znajdują się w grupie ryzyka mogą wykonać badanie nieodpłatnie, dzięki refundacji z NFZ. Niezależnie od tego według lekarzy ginekologów prenatalne USG powinno być wykonywane przez wszystkie przyszłe mamy, nie tylko te powyżej 35. roku życia i z grup ryzyka.
Prenatalne USG to badanie bezbolesne i niewymagające specjalnego przygotowania przed, nie musisz przychodzić na czczo. Powinniśmy je wykonać trzykrotnie (między 11. a 14., 18. a 22 i 28. a 32. tygodniem ciąży). Wg informacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie pomiędzy 11. a 14. tygodniem ma największą skuteczność i dostarcza nam najszerszych danych.
Niech czas oczekiwania na dziecko będzie wyjątkowym. Oszczędźmy sobie niepotrzebnego stresu, dzięki wiedzy, którą zdobędziemy podczas badania USG będziemy w stanie odpowiednio szybko i skutecznie zareagować.