
Ciąża a otyłość
Badania dowodzą, że otyłość stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Przyszłe mamy bardzo często zastanawiają się nad tym, czy może mieć ona negatywny wpływ na przebieg ich ciąży. Coraz powszechniejsze staje się też stwierdzenie, że osobie otyłej trudniej zajść w ciążę niż kobiecie o prawidłowej masie ciała. Czy rzeczywiście tak jest? Jak należy traktować otyłość w kontekście ciąży?
Czy ciąże kobiet otyłych są zaliczane do ciąż wysokiego ryzyka?
Największą obawą kobiet otyłych planujących ciąże bywa najczęściej to, czy ich waga i tym samym kondycja zdrowotna będzie miała negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Należy przyznać, że ciąże osób otyłych są uznawane przez lekarzy za ciąże cechujące się wysokim ryzykiem. Otyłość może również powodować problemy z zajściem w ciążę. Kluczowe jest jednak to, jaki stopień otyłości osiągnęła dana kobieta. Za osoby otyłe uważa się te, których BMI przekracza:
- 30 kg/m2 (otyłość I stopnia),
- 35 kg/m2 (otyłość II stopnia),
- 40 kg/m2 (otyłość III stopnia – określana jako otyłość chorobliwa lub patologiczna).
Czynnikiem, który może zmniejszać płodność, a więc szansę kobiety na zajście w ciążę jest dopiero BMI przekraczające 35 kg/m2. Pamiętaj tylko o tym, że kobiety otyłe bardzo często mają choroby współistniejące, które stanowią czynnik rzadszych owulacji i nieregularnych cyklów miesiączkowych. Do takich chorób należy między innymi insulinooporność, cukrzyca czy zespół policystycznych jajników.
Do jakich powikłań ciążowych może prowadzić otyłość?
Nasi lekarze zajmujący się prowadzeniem ciąży w Rzeszowie przypominają, że u kobiet otyłych zwiększone jest ryzyko ewentualnych powikłań ciążowych. Otyłość stanowi czynnik ryzyka prawie wszystkich komplikacji dotykających kobiety ciężarne. Na jej skutek może dojść na przykład do:
- porodu przedwczesnego,
- cukrzycy ciążowej,
- hipotrofii płodu,
- wad wrodzonych płodu,
- nadciśnienia,
- makrosomii płodu,
- poronienia.
Komplikacje mogą dotyczyć również prawidłowej diagnostyki kobiety ciężarnej, a w tym oceny ruchu płodu. U kobiet otyłych częste są również trudności w dokładnym wykonaniu tak podstawowych badań jak USG czy KTG. Prowadzenie ich ciąży i kontrolowanie stanu płodu bywa więc problematyczne.
Czy otyłość jest wskazaniem do cesarskiego cięcia?
Dość powszechne jest przeświadczenie, że otyłość jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Niestety u kobiet otyłych zwiększone jest prawdopodobieństwo porodu poprzez cesarskie cięcie – które w przypadku osób z otyłością (II lub III stopnia) jest związane z dużym ryzykiem poważnych powikłań. Dobrze więc, kiedy kobiety otyłe rodzą siłami natury. Najlepiej jednak, na co wskazują lekarze, zredukują masę swojego ciała do czasu zajścia w ciążę – w celu eliminacji ryzyk wynikających z otyłości.