Co można zobaczyć na USG 3D?
USG jest bardzo popularnym badaniem, wykonywanym najczęściej w celu zobrazowania przebiegu ciąży. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii obecnie istnieje kilka rodzajów tego badania. Najbardziej popularne jest klasyczne USG, jednak obecnie coraz częściej można spotkać się z metodą 3D. Wykonując badanie USG metodą 3D, otrzymujemy trójwymiarowy, nieruchomy obraz. To badanie w ginekologii pozwala na uzyskanie o wiele dokładniejszego obrazu dziecka.
Jak wykonywane jest USG 3D?
Jak wspomniano, USG jest jednym z najbardziej popularnych badań u kobiet w ciąży. USG prenatalne stanowi ogromnie ważny element diagnostyki. Dzięki USG 3D na ekranie można obserwować trójwymiarowy obraz dziecka. Do wykonywania badania USG 3D wykorzystuje się aparaty ultrasonograficzne najwyższej jakości, pracujące w oparciu o najnowsze technologie.
W trakcie badania aparatem ultrasonograficznym w technologii 3D otrzymuje się również przekroje anatomiczne płodu, co nie jest możliwe w przypadku wykorzystania innych metod. Badanie USG 3D daje obrazy o dużej rozdzielczości i naturalnych barwach, a tło usuwane jest przez program komputerowy, dzięki czemu jakość pozyskiwanego obrazu jest porównywalna do ujęć z kamery. Podczas badania USG 3D możliwe jest zaobserwowanie wyraźnego kształtu ciała, a także rysów twarzy dziecka. Co więcej, można zauważyć nawet takie ruchy jak zaciskające się piąstki czy wystawiony język, co ma ogromny wpływ na rozpoczęcie budowania więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami.
Dzięki bardziej szczegółowemu podglądowi anatomii dziecka lekarz może dokładniej ocenić jego rozwój, a także to, czy nie występują u niego jakieś wady rozwojowe. Przebieg badania jest bardzo podobny do przebiegu badania przy pomocy klasycznego aparatu ultrasonograficznego, trwa około 20 minut. Podczas USG 3D lekarz może zobaczyć budowę mózgu, serca, nerek, pęcherza moczowego, żołądka oraz kręgosłupa płodu. Badanie aparatem ultrasonograficznym w technologii 3D jest o wiele dokładniejszy niż badanie 2D, pozwala na wczesne wykrycie różnego rodzaju wad wrodzonych płodu, a co za tym idzie – można o wiele wcześniej rozpocząć leczenie, ale także przygotować się odpowiednio na narodziny dziecka.
Za pomocą tego rodzaju USG można również ocenić kształt głowy i twarzy, umiejscowienie uszu oraz określić płeć dziecka. Możliwa jest także ocena stanu układu nerwowego. Co do zasady, badanie USG powinno być wykonywane minimum 3 razy w okresie ciąży. Pierwsze należy wykonać w okolicach od 11. do 14. tygodnia ciąży, następne w 20. tygodniu, a ostatnie w 30. tygodniu ciąży. Ze względu na to, że USG 3D nie jest badaniem standardowym, najlepiej zdecydować się na nie podczas 18.-22. tygodnia, czyli okresie USG połówkowego, które uznawane jest za najważniejsze.