Czy można wykonać badanie cytologiczne w ciąży?
Cytologia to rodzaj rutynowego badania, które każda kobieta powinna wykonać przynajmniej raz w roku. Polega na pobraniu wymazu z tarczy i szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki i przekazaniu próbki do badań diagnostycznych. Na podstawie uzyskanych wyników ginekolog ocenia, czy w strukturze komórkowej nie doszło do zmian nowotworowych. I choć głównym powodem, dla którego należy regularnie wykonywać cytologię, jest profilaktyka raka szyjki macicy, zalicza się ją także do obowiązkowego pakietu badań dla ciężarnych. O tym, dlaczego w czasie ciąży wykonuje się badanie cytologiczne i czy jest ono bezpieczne dla płodu, piszemy poniżej.
Z jakiego powodu wykonuje się badanie cytologiczne w ciąży?
Badanie cytologiczne u ciężarnych przeprowadza się w taki sam sposób jak u kobiet, które wykonują je rutynowo w ramach corocznych badań profilaktycznych. Pobranie wymazu jest całkowicie bezpieczne i nie zagraża dziecku. Celem tego badania, tak jak w przypadku kobiet niebędących w ciąży, również jest profilaktyka raka szyjki macicy. Dzięki cytologii na wczesnym etapie można wykryć zmiany nowotworowe, które niezdiagnozowane i nieleczone, mogą w przyszłości stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Dodatkowo u ciężarnych w ten sposób identyfikuje się także wszelkiego rodzaju infekcje. Oprócz tego cytologia pozwala wykryć choroby przenoszone drogą płciową takie jak np. rzeżączka czy zakażenie wirusem HIV.
Cytologię w Rzeszowie można wykonać w naszej Klinice ginekologicznej Mami. Najczęściej zalecamy jej przeprowadzenie w pierwszym trymestrze ciąży, najlepiej przed upływem 10. tygodnia od zapłodnienia. Nie ma jednak przeciwwskazań co do tego, by wykonać to badanie później. Zazwyczaj raz wykonane badanie cytologiczne na początku ciąży jest wystarczające i nie trzeba powtarzać go w kolejnych trymestrach. Cytologię ponownie wykonuje się zwykle wtedy, gdy pierwszy uzyskany wynik wzbudza wątpliwości. Przygotowanie do badania cytologicznego niczym nie różni się od przygotowania do rutynowego badania kontrolnego. Jedynym zaleceniem jest wstrzemięźliwość seksualna na 2-3 dni przed pobraniem wymazu.