Czynniki ryzyka w ciąży. Poznaj najważniejsze z nich
Ciąża wysokiego ryzyka to diagnoza, która większość przyszłych mam paraliżuje i napawa olbrzymim strachem. Nie mówimy, że jest on nieuzasadniony, ale z całą pewnością możemy stwierdzić, że w wielu przypadkach jest niepotrzebny. Dlaczego? Otóż pojęcie ciąży wysokiego ryzyka często mylone jest z diagnozą o podobnym brzmieniu, a mianowicie ciążą zagrożoną poronieniem. Zobaczmy zatem, jakie czynniki mogą powodować ciążę wysokiego ryzyka? Co w ogóle oznacza to stwierdzenie?
Spośród wszystkich kobiet będących w ciąży, aż 20% z nich obarczone jest różnym stopniem ryzyka. Jednak tylko 5% z nich to przypadki określane mianem ciąży wysokiego ryzyka. Tych zagrożonych poronieniem statystycznie jest jeszcze mniej. Nie znaczy to, że nie trzeba się obawiać i martwić o stan zdrowia maluszka. Chcemy tylko zobrazować, iż żyjemy w czasach, w których znając czynnik ryzyka, możemy mieć duży wpływ na przebieg ciąży i ewentualne leczenie od pierwszych chwil życia.
Czynniki ryzyka w ciąży – środowiskowe i ogólnego pochodzenia
W przypadku każdej ciąży, na jej prawidłowy przebieg mają wiek matki oraz jej ogólny stan zdrowia. Ryzyko powikłań ciąży i komplikacji podczas porodu jest dużo wyższe w ciąży wysokiego ryzyka niż w przypadku ciąży określanej mianem prawidłowej. Czynnikami ryzyka wystąpienia ciąży wysokiego ryzyka mogą być:
- niektóre choroby przewlekłe,
- nadciśnienie,
- otyłość,
- niedowaga,
- ciąża powyżej 35 roku życia.
Warto tu zaznaczyć, że nawet ciąża, która początkowo przebiegała prawidłowo w wyniku pojawienia się niektórych schorzeń w okresie ciąży, może stać się ciążą wysokiego ryzyka.
Czynniki ryzyka w ciąży w trakcie jej trwania
Chorobami, które mogą być zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju ciąży, mogą być choroby przewlekłe. Chorując na jedną z nich, kobieta ciężarna musi być pod ścisłą opieką specjalistów. Chodzi bowiem o właściwy dobór metod leczenia, najmniej inwazyjnych dla dziecka. Przy odpowiednim prowadzeniu ciąży, ciąża wysokiego ryzyka może przebiegać prawidłowo. Wystąpienie wad rozwojowych u dziecka zmniejszone jest do minimum. Do chorób przewlekłych wpływających na bezpieczeństwo prawidłowego przebiegu ciąży mogą być takie choroby, jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- choroby nowotworowe,
- choroby nerek,
- padaczka,
- wady zastawek serca,
- anemia sierpowata,
- astma,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- toczeń rumieniowaty układowy.
Czynniki ryzyka w ciąży – przebyte w trakcie ciąży infekcje
Ze względu na wystąpienie powikłań w rozwoju płodu zaleca się, aby kobieta w ciąży szczególnie o siebie dbała. Unikała dużych skupisk ludzkich w okresie wzmożonych zachorowań np. na grypę, spożywania surowego mięsa i szczególnie dbała o zachowanie podstawowych zasad higieny. Jest to istotne ze względu, że niektóre infekcje mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Zalicza się do nich takie infekcje jak:
- cytomegalia,
- toksoplazmoza,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- kiła,
- różyczka,
- ospa wietrzna,
- zakażenie wirusem HIV.
Na część z powyższych stanów chorobowych wykonuje się profilaktycznie badania, które mają wykluczyć chorobę u matki i powikłania, czy też zarażenie dziecka. Poza wymienionymi czynnikami ryzyka na prawidłowy przebieg ciąży mogą mieć wpływ zachowania matki takie jak:
- palenie papierosów w czasie ciąży,
- zażywanie narkotyków,
- przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem,
- picie alkoholu w czasie ciąży.