
Używki w ciąży. Dlaczego należy ich unikać?
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. Przez 9 miesięcy pod sercem mamy rozwija się człowiek, który już od pierwszych chwil wymaga troskliwej opieki. W tym czasie kobieta już nie tylko dba o swoje zdrowie, ale również o zdrowie maluszka i to jej wybory żywieniowe oraz tryb życia wpływają na rozwój dziecka. Przyszła mama, która chce, aby jej dziecko rozwijało się prawidłowo, musi więc liczyć się z wieloma wyrzeczeniami. Alkohol, papierosy i narkotyki to używki, którym musi stanowczo powiedzieć NIE. Dlaczego w czasie ciąży należy unikać używek? Przeczytaj o skutkach ich stosowania w dalszej części artykułu.
Jak używki wpływają na zdrowie nienarodzonego dziecka?
Picie alkoholu, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków jest szkodliwe na każdym etapie życia. Jednak stosowanie tych używek jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy od chwili poczęcia już nie tylko chronią swoje zdrowie, ale także odpowiadają za rozwój małego człowieka. Tym samym, korzystając z używek, szkodzą nie tylko sobie, ale i dziecku. Skutki tego mogą być bardzo niebezpieczne. Niektóre z nich mogą wpływać nie tylko na nieprawidłowy przebieg ciąży i komplikacje porodowe, ale także na wygląd i stan zdrowia noworodka. Sprawdź, jak poszczególne używki oddziałują na nienarodzone dziecko.
- Palenie papierosów, nawet bierne sprawia, że dym tytoniowy przenika przez łożysko do płodu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie nienarodzonego dziecka. Tym samym może być przyczyną poronień i przedwczesnych porodów, zmniejszenia masy ciała noworodka oraz wielu wad rozwojowych.
- Picie alkoholu w ciąży sprawia, że dzieci rodzą się z zespołem FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Noworodki mają nie tylko mniejszą masę ciała, ale także mogą mieć nieprawidłowo rozwinięty układ nerwowy, wady wrodzone (które wykrywają już badania prenatalne) oraz problemy z funkcjonowaniem wielu narządów.
- Spożywanie narkotyków jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Prowadzi do trwałych uszkodzeń płodu i zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu. Często wpływa także na uzależnienie noworodka od substancji pobudzających.